/ro/ - Firul Nostru

Ediția: Sinaxar


Ediția antecedentă:

Attached: batuska.jpg (225x225, 13K)

Other urls found in this thread:

youtube.com/watch?v=hPO6w5XgLxs
youtube.com/watch?v=QcMdA7Xs8jE
youtube.com/watch?v=RbkTvfOz3CY
youtube.com/watch?v=rLp5hlyrtnE
youtu.be/DXAhrrcbwkU
vocaroo.com/i/s0DcVyYThHd8
ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Reformată
youtube.com/watch?v=xgfa5UlZAL8
twitter.com/NSFWRedditImage

youtube.com/watch?v=hPO6w5XgLxs

Retribuție!

Editia: Discutam daca Alexandra era virgina sau nu cand a violat-o maimutoiul.
Aduc eu primul argument: inocenta de care da dovada in apelurile la politie si faptul ca se considera domnisoara demonstreaza ca era virgina.

Dam un hop mic

Tre să cumpăr așa cuțit cu teacă din piele la centură

Attached: cutit 1.jpg (683x960, 112K)

Attached: cutit 2.jpg (960x720, 138K)

De ce DRACU ai asculta Batushka cand ai putea face cover uri metal la Pomohaci

youtube.com/watch?v=QcMdA7Xs8jE
Ce părere aveţi despre noua piesă Opeth, flăcăi?
Îmi place mult, îmi aminteşte de King Crimson.

Attached: steven_and_fren.jpg (1000x667, 110K)

Ai dreptate suna identic cu KC
Opeth?Mai degraba Oldeth

>orice fată cu vârsta de minim 14 ani
>virgină
big if true

Iară ediția creștinismului...de ce anoane?

Doamne-Doamne e roșupilat

Duble și firul nu moare

Attached: 1565620291328.jpg (514x604, 56K)

aia e album de roaceri polonezi mirositori

culturalizare, înveți cuvinte noi, terminologii

youtube.com/watch?v=RbkTvfOz3CY
Interesant canalu'

Attached: .jpg (660x660, 107K)

Stop coming here.

+canalu asta romanesc
youtube.com/watch?v=rLp5hlyrtnE

hei hei lume

Attached: 1539311931732.jpg (271x186, 8K)

>2019...sunt uitat..
youtu.be/DXAhrrcbwkU

Attached: descărcare (8).jpg (299x168, 6K)

mamă ce tânăr era codrin

Attached: 1523994025950.jpg (800x440, 46K)

Cunosc destule într-un domeniu, îmi ajunge. Aici vreau să mă deculturalizez.

Ești gay?

interesant, mersi!

vocaroo.com/i/s0DcVyYThHd8

Nu

Ești noupoponar?

Sus!

pidaras

Jos!

doamne ce ma plictisesc. ce sa fac? as putea sa ma plimb cu bicicleta, sa joc cv, sa citesc sau sa desenez dar imi atat de lene sa ma ridic de la calculator dar parca nici sa stau la pc nu mai am chef

Eu m-aș îmbăta și m-aș duce la o petrecere.

apuca-te de minecraft
n-am mai iesit din casa de 4 zile de cand am intrat in concediu

Attached: 1518256440116_0.jpg (600x620, 58K)

câți dintre voi sunt aici creștini ortodocși?

Attached: 1509547449337.jpg (655x527, 59K)

Toți.

Daca vrei sa te joci ceva clasic si sa-ti ia luni intregi de viata, incearca Might and Magic (Nu heroes). Incepe cu 3 si joaca-le pana la 6. Primele doua sunt prea old school pentru gustul meu cel putin, dar restul sunt absolut niste capodopere. Acum am inceput sa re joc 3-ul si e al naibii de distractiv. Iti ia putin pana te obisnuiesti cu interfata (Nu incerca sa mergi cu mouse-ul ci cu sagetile de pe tastatura, mouse-ul te face sa mergi un spatiu in plus si deobicei e o greseala mare cand ai ceva inamici in fata)

presupun ca toti
>petrecere
uăi pulă, unde petrecere la ora asta? buna ideea cu bautul totusi. bautura imi trezeste cheful la orice lucru
ai de plm. ala il joc pe telefon cand ma duc la buda

Până cumperi, chemi prietenii și te îmbeți se face noapte.

văd
particip la o biserică protestantă, dar m-aș putea converti

Dacă o faci doar de dragul de-a o face, mai degrabă las-o baltă.

meh, nu mai sunt pe gustul meu jocurile clasice. acum 10 ani cand aveam 13 ani eram nebun dupa ele. acu prefer ceva shootie shootie bang bang in care nu conteaza progresul sau povestea

vreau să experimentez vechile tradiții
zeul este în biserica protestantă, dar poate îl voi vedea mai bine în ortodox

Ah, ok. Eu cu atat mai mult le plac. Erau chiar bune jocurile inainte, si unele dintre ele sunt inca bune si azi (Alpha Centauri, Master of Magic, Master of Orion 1/2, HoMM, etc.)

Jocuri care nu necesita gandire si mai casual nu prea stiu inafara de DOOM si Quake.

e same shit tbH. eu sincer am calcat in rare ocazii in biserica, motive fiind un botez, nunta etc. nu m-am spovedit sau impartasit niciodata

>presupun ca toti
Gresit.
>t. Calvinist
Mate, you can speak English here instead of mangling our language through Google Translate, it's not like we're illiterate.

lasa canalul patru klaus ca vin alegerile

pentru mine gandire inseamna o strategie gen red alert(2 sau 3) sau resident evil cu puzzlelurile alea. in rest prefer sa ma stresez cat mai putin cand vine vorba de jocuri

>t. Calvinist
Ew.

Thanks bruv. I've done that in other generals and they got mad at me
Just wanted to be on the safe side

>t. Calvinist
adica porti chiloti Calvin Klein? ce cult obscur mai e si asta

Attached: isthisniggareal.png (414x414, 184K)

cum rezolvăm problema p*pchilor?

Mie nu-mi prea plac RTS-urile. Sunt prea complicate pentru mine, prefer sa am timp sa gandesc urmatoarea mutare. RE e hibrid, ai si puzzle-uri, ai si actiune, mie mi-a placut 4-le foarte mult chit ca era plin de cacaturi

scoate-i pălăria

Attached: 1519776689238.jpg (250x250, 13K)

4 e singurul care nu mi-a placut. 0 a fost meh, si din toate, cred ca doar remake-ul de la 2 nu l-am jucat

Rahat.

de care, cu perjă sau fără?

Eu.
Convertește-te, filioque e erezie

Attached: orto doxia.jpg (852x480, 66K)

De ce imi tot pui intrebari

Odată am reușit să mă îmbăt de doua ori în aceeasi seară

trip-poponarismul ar fi un motiv

Does Orthodox theology change much from one ethnicity to the next? My nearest churches are Greek and Ukranian.

sunt fată UwU

Attached: grrrr.jpg (505x508, 70K)

kek. Iohannis nici macar nu e Calvinist, e Luteran.
Scuze, user.
Nah, I actually get mad at foreigners pretending to speak languages that they obviously don't master. We can have a nice chat in English instead of struggling to decipher each other's messages. Besides, Google Translate won't make a good first impression on anyone.
ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Reformată

cum vă împăcați cu gândul că într-o bună zi veți da colțu' și că sunt mari șanse să nu existe nimic pe partea cealaltă?

You are much more reasonable than /fr/

we are almost the same as greeks I think

eu nu
sunt islamic
mashallah

E ceva temporar, probabil ma voi plictisi cat de curand
Felicitari

Attached: .jpg (480x473, 33K)

ma doare in pula sincer
daca nu exista nimic atunci pur si simplu incetezi sa existi, nu e ca si cum ai ramane permanent constient intr-un void

Attached: 1564597354543.jpg (1024x762, 144K)

Depends on which patriarchate they belong, traditions with a bit of difference but but similar to the core if its about dogma. Recently Ukrainan Ortodox Church belonged to Moscow Patriarchate now they want to found their own Patriarchate. Another example Japan Orthodox Church belong to Moscow Patriarchate. Romania, Serbia, Greece, etc have their own Patriarchate. So we are independent in front of other Churches from other countries. We dont have a supreme spiritual authority like Pope in catholic environment.

>nu e ca si cum ai ramane permanent constient intr-un void
corect. dar nu ți-e frică de moarte sau de ideea că n-o să mai exiști?

I'll attend a couple different ones just to see how they compare probably.

>We dont have a supreme spiritual authority like Pope in catholic environment.
I like that element of Orthodoxy. There are still higher spiritual leaders which is something lacking in protestant churches, but they seem to rely only on their attained holiness and don't wield absolute power like the Pope does.

Aici intrvine credința, a crede nu înseamnă a ști. Nu reprezintă un truism credința. Sperăm, credem, ne dorim, dar nu depinde de noi asta, totuși reușim să stăm pozitivi că viața nu se termină pe pământ.

personal dupa ce am atins varsta de 50 de ani pot spune linistit ca pot sa mor oricand dar pana atunci nu-mi doresc pentru ca inca nu mi-am trait tineretea
la mine n-as numi frica de moarte mai mult un cope ca nu vreau sa mor tanar

I agree, but still we must stay realistic and speak-against the corruption that lay in Orthodox Church, and this corruption took place even in high rank spiritual positions. Many attempted to Theology only to make some cash without even giving a damn about religion or piety

Attached: catedrala mântuiri neamului românesc.jpg (1422x800, 219K)

de aia am spus că sunt șanse mari să nu fie nimic, vreau să mă înșel dar nu văd cum ar putea exista ceva descris de biblie.
>inb4 ajungi în Rai
>la intrare primești un sac de cartofi, ținuta exlusivă a sufletelor de Rank 1 din Rai
>odată intrat pe poartă primești mare lobotomie în frunte ca să poți să stai cu toate ciorile care au existat vreodată și să nu îți vină vreun gând nepotrivit
>toată ziua te asculți cântări angelice ca un retardat sau te uiți la suferința oamenilor de pe pământ fără empatie

Nu vrei prietenă?

Totally, all earthly structures are vulnerable to corruption.

Slăbuț!

Asta-i sfârșitul.

Nu, sunt homo.

De ce ma intrebi asta

Daca as fi facut ceva bun, as muri impacat, sincer.

E cel mai mare mister probabil, totul merge pe deducție

Ești nesigur pe tine, dacă eviți să răspunzi
Ești twink?

Attached: .jpg (454x490, 32K)

baieti am o problema inventata care nu imi afecteaza viata in mod general dar plm intreb. vreau sa imi schimb prenumele. si numele, probabil, dar sa vorbim de prenume. am citit ca se pot schimba doar in cazuri de genul ma cheama william branza sau vasilica goldstein. eu am un nume perfect normal, dar vreau sa il schimb intr-unul mai englezit ca sa zic asa. nu intrebati. scria pe un site de avocati ca se poate schimba daca ai un motiv intemeiat. dati-mi idei pls ms

cum te cheama?

>baieti am o problema inventata care nu imi afecteaza viata in mod general dar plm intreb. vreau sa imi schimb prenumele. si numele, probabil, dar sa vorbim de prenume. am citit ca se pot schimba doar in cazuri de genul ma cheama william branza sau vasilica goldstein. eu am un nume perfect normal, dar vreau sa il schimb intr-unul mai englezit ca sa zic asa. nu intrebati. scria pe un site de avocati ca se poate schimba daca ai un motiv intemeiat. dati-mi idei pls ms

Maturizează-te zumăre

Attached: 1563279864659.jpg (3648x2736, 521K)

>It's called the "Assumption" because Catholics assume Mary was taken into heaven even though the event is not in the Bible
Bravo Catholics! Bravo!

Why was Kennedy assassinated?
I want answers

Nu mai pupați în cur străinii că nu o să vă trimită bani

He was assassinated by a former US Marine and Castro Sympathizer who was angry about the bay of Pigs and Operation Mongoose.

The idea that he was murdered by the military/CIA/Lyndon Johnson is somewhat ridiculous, since Kennedy was one of the most militaristic presidents in history, and was carrying out massive bombings of Vietcong villages across South Vietnam since 1962 while increasing the number of US special forces in South Vietnam to 16,000 or so.

Absolutely patrician taste

youtube.com/watch?v=xgfa5UlZAL8

Unde e cel mai dubios loc în care v-ați bătut?

Eu: în fața trupei BUG Mafia acum vreo 5 ani care ținea un concert la noi în oraș, cu niște unguri, nu pe motive rasiste, ci pentru că făceau pula mare și enervau pe toți din jur, inclusiv pe alți unguri. Eram îmbrăcat în costum pentru că aveam între timp ceva petrecere.

Povești.

Upvoted!

Nex, partea bună e că am avut destule peripeții prin viață, de asta nu tre să inventez povești

Nu mă bat. Fug. Fruncea!!