/ro/ - Firul Nostru

Ediția: Pravoslavnicul


Ediția antecedentă:

Attached: monah.jpg (600x448, 111K)

Other urls found in this thread:

youtube.com/watch?v=QZUPhgAhxNU
en.wikipedia.org/wiki/Cultural_cringe
youtube.com/watch?v=md3B3I7Nmvw
youtube.com/watch?v=J1T2QTneh9k
kohlchan.net/int/
youtube.com/watch?v=KyjZ0dxrRYQ
vocaroo.com/i/s1PMajzQuqaE
twitter.com/NSFWRedditVideo

Astăzi este 1 septembrie 2019 ora 18:00 se încheie slujba de Vecernie. Bună seara.

Attached: GARDA_SFANTA_1_anigif.gif (600x800, 1.92M)

Attached: gif CORNELIU ZELEA CODREANU.gif (760x934, 3.99M)

Ridică-te Gheroghe, ridica-te Ioane

ce parere ar avea capitanul de asta?
youtube.com/watch?v=QZUPhgAhxNU

>ce? iti place de mine? imi pare rau, pe mine ma atrag doar reginele africane.

Attached: 1566454641789.jpg (640x640, 153K)

excellent thread

Ba nu mai faceti editii de cacat cu popi.

Ce ai mă cu pedofilii?

Nu știu, dar știu ce părere am eu, nici una, rămân stoic

>popi

Domnul din poză e monah

Iţic şi Rashela aveau 10 copii. Nu mai aveau destulă mâncare să dea la toţi puradeii aşa că s-a gândit Iţic să facă economie în familie. Într-o seară şi-a adunat copiii şi le-a zis: - Care nu mănâncă seara asta primeşte 5.000 de shekeli (n.r. – shekel - moneda oficială a Israelului). Cei mici urlă de fericire şi sar să-şi primească banii. Se culcă nemâncaţi şi aşteaptă cu înfrigurare micul dejun de a doua zi dimineaţă. A doua zi copiii fug la Iţic să ceară de mâncare. Iţic stă un pic, se gândeşte şi zice: - Eh, acum cine vrea sa mănânce, să dea cei 5.000 de shekeli inapoi!

Iţic sună la Securitate: - Alo, vedeţi ca Ştrul are nişte lemne! - Şi ce e cu asta? - A găurit şi a introdus în fiecare lemn bijuterii, diamante, dolari şi, probabil, ceva muniţie adusă din America, de la fratele lui. Apoi îl suna pe Ştrul: - Pregăteşte-te că am trimis să-ţi spargă lemnele! - Pe cine? - Pe ăia care mi i-ai trimis tu anul trecut de mi-au săpat grădina.

Iţic şi Ştrul erau prieteni. Moare Ştrul. Iţic se duce la mica publicitate să dea un anunţ. Scrie: „Ştrul mort”. Funcţionara îi spune: - Oricum se taxează aceeaşi sumă pentru minimum patru cuvinte. Iţic se gândeste şi spune: Atunci scrie „Ştrul mort vând Trabant".

Ce e viața?

Attached: aokigahara note.jpg (640x480, 98K)

Tatăl lui Iţic e evreu şi mama sa ţigancă. Într-o zi vine Iţic de la şcoală şi zice: - Mamă, eu sunt mai mult evreu sau mai mult ţigan? - Nu ştiu Iţic, zise mama. Du-te şi întreabă-l pe taică-tău! - Unde-i tata? - În sufragerie îşi caută moneda de 100 de lei care a pierdut-o ieri! Se duce Iţic la tatăl său şi îl întreabă: - Tată, poate poţi tu să-mi dai un răspuns la întrebarea asta. Eu sunt mai mult evreu sau mai mult ţigan? - Nu ştiu, dar de ce întrebi? - Un băiat de pe strada noastră îşi vinde bicicleta, iar eu nu ştiu ce să fac, să încerc să mă tocmesc sau să aştept până la noapte ca să i-o fur.

Cacam-as pe bozgori

Iţic se duce la doctor. Doctorul îi zice: spune 33. - 32, spune Iţic ! Doctorul îi zice din nou: spune 33. - 32, spune Iţic ! - Măi Iţic, chiar nu poţi să zici 33? - Ba da, dar ce, nu pot să negogiez?

en.wikipedia.org/wiki/Cultural_cringe
> Cultural cringe, in cultural studies and social anthropology, is an internalized inferiority complex that causes people in a country to dismiss their own culture as inferior to the cultures of other countries.

Exact ce fac toti romanii hipsteri care-si denigreaza propriul folclor si nu asculta muzica populara.

Attached: CostumeTraditionaleRomanesti_4a.jpg (504x1000, 111K)

Iţic voia să discute cu Papa. Trimite bilete, scrisori, emailuri, nimic! La un moment dat, Iţic se duce la Vatican şi reuşeşte să obţină o audienţă: - De mult voiam să vă vorbesc! - Păi spune, ce te frământa? - Păi eu am un restaurant pe care îl am de la tatăl meu…. - Foarte frumos, şi? - Păi tatal meu, îl are de la tatăl lui! Dar tatăl tatălui meu îl are de la tatăl lui, dar şi ta… - Iţic, mă exaperezi! Unde vrei să mă duci? Pe vremea lui Hristos? - Vedeţi, aţi înteles! Păi, ştiţi, Cina cea de Taină a rămas neplătită!

aculturație

Am înțeles cluj-bihorene din Rogerius

>el nu asculta simfonii la cimpoi dacic

Attached: D4dAyH2WwAA4Sv8.png large.png (640x480, 236K)

Casierul sinagogii rămăsese fără nici un bănuţ cu care să ajute pătura săracă. Nici în cutia de ajutorare a săracilor nu se mai introduseseră de mult bănuţi. A doua zi dimineaţa puse pe uşa sinagogii o înştiinţare: - O femeie căsătorită din cartier are o legătură cu un bărbat necăsătorit. Dacă până mâine dimineaţă nu apare o bancnotă de 100$ în cutia săracilor, voi fi nevoit să-i dezvălui numele. A doua zi a găsit în cutia săracilor 30 de bancnote de 100$, plus una de 50$, cu un bilet ataşat: “Amână până mâine, ca să fac rost de bani!”

Un evreu se afla pe patul de moarte şi-i spune singurului său fiu: - Isaac, mai am puţin şi mor şi vreau să ştii că cele 7 vile, 3 blocuri, 30 de taxiuri, fabrică de îmbrăcăminte, cele 2 ferme, 8 magazine, bijuteriile, titlurile bancare, valorile, sculpturile... - Da, tată, mi le laşi? - Ţi le vând ieftin, foarte ieftin!

După un accident arabul Saddam necesită transfuzie urgentă şi singurul cu aceeaşi grupă de sânge este Iţic. Iţic, speriat, se duce la rabin şi îl întreabă ce să facă. - Fiule, dă-i sânge, e şi el om ca şi noi, faci o faptă bună, salvezi o viaţă... Îşi revine Saddam şi îl umple pe Iţic de bogăţii, maşini, femei. Se repeta întâmplarea, iar se duce Iţic la rabin, acelaşi răspuns, dă iar sânge şi când se vindecă Saddam îi trimite cadou un buchet de flori şi o sticlă cu vin. Se miră Iţic, dar asta este!! Se repetă a treia oara toată întâmplarea, Saddam îi trimite o scrisoare de mulţumire. Iţic, foarte confuz, se duce la rabin: - Păi bine, mai rabin, prima oară averi, apoi o sticlă cu vin.... mă rog, da' acu' pur şi simplu o felicitare?? doar i-am salvat viaţa, a treia oară, nu?? - Vezi, mai Iţic, a început să aibă sângele nostru!

>dzîse Beggales dîn Binlanda :D


Benis :DDD

Attached: binland.jpg (800x784, 59K)

Rasela : Ma, Iţic, m-am gândit bine şi am hotărât să divorţez! Iţic : Cum aşa, mai Rasela, după 40 de ani de căsătorie? Dar ce-ţi veni? Rasela : Păi, tu-ţi dai seama, măi Iţic, că în 40 de ani tu nu mi-ai cumpărat niciodata nimic? Iţic : Păi, nu mi-ai spus niciodată că ai avea ceva de vânzare!

ce-ai patit, prietene, ia poveste-mi

Ascult Radio Antena Satelor si am albumuri cu muzica populara, bozgore.

Cannot kill the family, battery is found in ME!
Battery!

youtube.com/watch?v=md3B3I7Nmvw

tu ești bozgoru, binlandezii sunt de neam cu ungurii

>albumuri cu muzica populara
Numeștele

Prea multe dar preferatele mele sunt:

Greetings From Romania vols. 1&2 (Orhestra dirijata de Paraschiv Oprea, compilatie excelenta)
Liviu Vasilica - Hai, hai cu trasioara
Nicolae Furdui Iancu - Noi suntem romani
Dan Moisescu - Bordeias, bordei, bordei
Tudor Gheorghe - Petrecere cu Taraf I & II
Benone Sinulescu - Radu Mamii, Radule
World Library of Folk Music - Romania (colectiile lui Alan Lomax de prin anii '30-'40)
Maria Tanase - Greatest Hits (asa se numeste compilatia pe care o am)

si multe altele, mai mult compilatii de muzica instrumentala lansate peste hotare (dansuri populare si doine), Grigore Lese, Irina Loghin, Sofia Vicoveanca, Ion Dragoi, Alexandru Titrus, Efta Botoca, samd

Nu te supăra, dar la cum scrii tu ești mai bozgor decât el.

viata nu este reala. Este o simulare.
nu stiu ce inseamna asta, dar vroiam sa fiu interesant.

nu mă supăr

youtube.com/watch?v=J1T2QTneh9k

>rasi, fara barba de dac
>fara ochi albastrii
>femeile vopsite cu ruj
de cand sunt rusii romani?

Attached: nondaci.jpg (1295x618, 123K)

Nu îmi găsesc anturajul potrivit, oameni mediocrii semi-cocalari roiesc lîngă mine (ce e drept de bun simț și mă respectă, dar cred că sunt prea anti-social rigid ca să mă împart cu ei). Incapabil să mă atașez de o femeie, incapabil să îmi croiesc viața, incapabil de a accepta că e posibil să nu fie nimic după moarte deși logic ar fi să nu fie iar atunci viața mea nu e mai valoroasă decît a unei furnici, care trăiește și moare iar pe timpul vieții nu face decît să supraviețuiască și eventual să își satisfacă orgoliile și plăcerile subiective. Incapabil să fiu normalău ca să fiu și eu fericit.
Oameni cu care aș vrea să construiesc mă resping s-au nu îi găsesc.

Practic e totul e comedie proastă, iar monotonia mă omoară încet

Attached: 897897.png (604x340, 321K)

Ia postează tu o poză cum arată românii de fapt

Asta trebe folosită la următorul fir!

nu am zis nimic de romani
am zis de rusi ca sunt pe plaiurile dacice, pe care sa fiu sincer nici romanii nu prea mai au ce cauta
asa arata un dac

Attached: dacpur2.jpg (866x1300, 188K)

Macar ai oameni in jurul tau. Cand ies afara vad numai mutre de maimutoi arabeti, negrotei somalezi, burqa, si tigani de-ai lor. Niste ominoizi si subumani cu care n-ai ce sa faci decat se le dai un glont in cap fiecaruia.

Patricia, Italianul, Irlandezul, Doctorul, Profesorul, Fata cu picioarele de la istorie, vă invoc!!!

arata la fel ca aia din cealalta poza numai ca cu barba

are aceeasi fizionomie

>nu sufăr în România

Attached: blocuri gri.jpg (1024x741, 126K)

>s-au
care e logica de ai scris sau s-au?

autism?

a fost autism pana acolo. si deodata sau a devenit s-au.
sunt curios care e logica oamenilor care nu stiu unde sa puna liniuta

Prima oară când văd ca Pekales mai postează și altceva înafară de link-ul de la kohlchan

E lasă că și tu de mergi acolo la saune nud mixte poți combina o fină cu piele de lapte de aia în călduri

Sunt blocuri gri si aici. Poza luata chiar de mine.

Attached: Finland.jpg (1328x747, 113K)

nu-i pe logică e reflex accidental

exact ce fac toti romanii care isi abandoneaza tara si se duc sa suga pula in strainatate

asa ar fi trebuit sa arate ferenatariul daca nu era locuit de tigani

Nu trebuie sa sufar eu ca nu exista laborator specializat pe domeniul meu in tara.

Ioo, domn' injiner da ce lucraț matale?

Attached: 467457.jpg (150x150, 8K)

daca janny imi da ban o fut pe masa-n cur dar mai bine nu ca poate nu se sterge dupa ce se caca

Attached: 1472668151645.jpg (2285x3500, 1.76M)

Bazat Anatolie

Distruge-ți kohlchan!
kohlchan.net/int/

>o fut pe masa lu geani
Deja fac toti chukra de la ei asta

>daca janny imi da ban
in republica moldova nu a ajuns inca tehnologia avansata a ipului dinamic?

Duble si mai gasesc una omorata de Dinica

duble și dinca-i tactu

Duble si Dinica a futut-o pe mama lu Pekka

am comandat pizza că vine nepotu din anglia în vizită

Attached: 1566518005533.jpg (1215x888, 165K)

uneori e nevoie sa-ti spuna altcineva ca lucrurile nu stau chiar asa de rau cum crezi. daca nu vorbesti cu oamenii e usor sa-ti creezi idei preconcepute despre viata sau despre alte persoane care te impiedica sa vezi lucrurile altfel. ar fi bine sa vorbesti cu cineva despre cum te simti, totusi pe un forum grecesc despre procesarea uleiului de masline n-o sa gasesti persoana potrivita. incearca sa acorzi cuiva apropiat o sansa, poate ca-i judeci pe altii prea repede.
> atunci viața mea nu e mai valoroasă decît a unei furnici, care trăiește și moare
tu esti singurul care decide care sa fie "rostul" vietii tale. tu esti singurul care poate sa dea semnficatie lucrurilor. furnica nu stie ca e furnica, e ceea ce este doar pentru ca noi ii spunem asa. "obiectiv" si "subiectiv" sunt doar niste prejudecati care te incurca. (wtf nu stiam ca sunt asa destept)

Attached: MR-352582-630293-19.jpg (869x1249, 390K)

Fag lel

ai zis ceva, mojicule?

Attached: 1567350362299.png (888x894, 520K)

diaspora romana este o rusine a rasei umane
change my mind

Am ratat tineigeăr lăvul iar acuma e cam tărziu pentru mine, că oricum am planuri să merg în armată că în libertate nu mă prea descurc, iar pâna atunci tre să câștig niște bani pentru familie, carnet de șofer înca n-am, casă nu, deci altă soluție nu prea am, armată sau legiune, dacă lovesc 30 și tot n-am direcție și femeie apoi pot să mă hirotonisesc. Am depus vreo 10 CV-uri și nu m-a sunat nimeni deja de 3 săptămâni deci practic sunt neet mi prea rușine să merg să cer șomaj

UUUUUUUURRPFPFPFPPPPPPPPPP
BLLLLLLLLLLLLLLLUUUUUUUUUUURRRRRRRRGHHHHHHHHHHHH
UĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂĂ
OOOOOOOOOOOOPPHPHHHHHHHHHHHHHHHHHHHPIPICACA

Attached: 1565689100425.png (626x617, 82K)

brăileanul nostru e băiat bun, cel mai de treabă de pe fir

m-am emoționat

Attached: 1566734835452.jpg (223x140, 4K)

Imi aduc aminte intr-o zi cum vorbeam cu un tovaras de accentul lui de brailean si am ajuns sa vorbim despre cum crapau aztecii oameni

braileanul italiano este un flacau de isprava. Nu la el m-am referit.

lasă-i săracii că nu-i vina lor
le-a dat banii în cap după ce au trăit în sărăcie, au uitat cum era când mâncau roșii cu brânză și beau sifon direct din jet

Attached: 1529914674361.jpg (267x216, 41K)

>roșii cu brânză
ce plm? e una dintre cele mai bune mancari posibile.

>youtube.com/watch?v=KyjZ0dxrRYQ

Attached: doom wojak.jpg (480x480, 44K)

vocaroo.com/i/s1PMajzQuqaE

Attached: 1529062533096a.png (625x773, 128K)

Attached: 1567365373350.jpg (1200x1200, 143K)

Eu chiar făcusem asta

In sfarsit mai postati.

DISTRUGETI kohlchan.net/int/

cel mai bun ASMR

Attached: 1565140535936.png (983x736, 29K)