I read in the sticky that I'd need to eat 150g of protein per day...

I read in the sticky that I'd need to eat 150g of protein per day, so I looked up how much that'd be in whey protein a week and that'd be like 1kg. Around 5 scoops a day.
Where I live 1kg of Whey is around 20 euros, add to that I'd need to eat at least some meat and healthy fats/carbs and I'd easily be spending 120+ euros a month just on food.

I was sceptical of paying 30 euros for a gym membership but jesus the food is so much more expensive. Is it really necessary for me to pay 150+ euros to get some gainz??

Attached: 12531-istock-637790866.jpg (1099x619, 66K)

Other urls found in this thread:

amazon.de/LOCK-LLG445A-Frischhaltebox-Boroseal-rechteckig/dp/B00G1RI350/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1529163658&sr=8-3&keywords=glass storage containers 1 litre
twitter.com/NSFWRedditGif

Retard alert

You can definitely look up some ways to get that protein for cheaper. Sure, eating clean is pretty expensive in the long run, but you can definitely cut some costs. There are tons of guides for that online.

You can also look into vegan bodybuilding I guess.

Just buy and eat ground fucking beef?

Get your protein from food

Whey proteins (and other protein supplements like bars etc) are expensive because it’s convenient. Personally I use it, but by no means is it a necessity.

Obviously the food you’re buying now is the wrong food. Bulk buy things like rice, peanut butter, oats, yoghurts, chicken instead of frozen pizzas and oven chips and it won’t be that much more expensive than what you’re already spending on crap food

Sounds like you’re trying to make excuses.

>I'd easily be spending 120+ euros a month just on food.
I spend that in a week yuropoor

Isn't protein from food like, much more expensive though?

I'm a student with no job, I'm just looking for a cheap way to get gains.

What do you eat now in the average day? And how poor actually are you?

Going to cost even more when you need to have breast reduction surgery from eating all that whey.

Are you fucking retarded? Have you heard of this thing called food? If you can't hit 200g of protein WITHOUT whey your diet is shit tier.

Attached: mfw annoyed arnold.jpg (394x546, 40K)

A kilo of pork or chicken leg costs about 6 bucks, dude. How is that expensive?

>Where I live 1kg of Whey is around 20 euros

Check myprotein dude 1kg/ ~7.5€
Quality is decent, check labdoor or suplabtest

>What do you eat now in the average day?
I eat very little, usually bowl of oats/cereal in the morning, food from my university's restaurant at mid day (500-1000 kcal meal, not too sure) and a couple of sandwiches at night. Sometimes I make some home made meals, mostly on the weekends. Also eat out sometimes. I'd say I consume 1500-2000 kcal, depending on the day.
>And how poor actually are you?
I have like 250-380 euros to spend per month to eat, go out and travel. I have an active social life and like to travel, so would have to sacrifice either of those 2 if I want to spend as much as I said in the OP.

Daily reminder of the horrors of socialism europoors endure

If I wasn't studying and was actually working in my field where I live I wouldn't blink an eye at 150 euros.

Lentils, chicken thighs, organ meat (livers, gizzards, etc.), tuna, pork. All of these things are cheap and packed with protein. I bet you just don't want to cook. You can't make it without cooking.

Jesus fucking christ my eyes

Expound on this, please.

>I'd easily be spending 120 euros a month on food

??? This is extremely cheap and affordable even for a 14 year old child with a part-time job, most people I know spend 100+ euros a WEEK on groceries

Some cheap, high protein foods for you are:
tuna and other tinned fish like sardines
peanut butter
low sugar baked beans or kidney beans
milk
protein
brown bread has ~5g of protein per slice

There’s plenty of options but try and find what works for you. What country are you from? Being Irish, everything here is expensive, and for that reason I have gone out socially once between Christmas and end term.


Add ~80g of peanut butter into your oats (porridge). Like another user said, myprotein do cheap protein WHEN ON SALE. So be sure to wait for the sales, which are quite regular.

When eating in your university aim to eat mostly meats and whole grain foods

Not to shill but they also have kilo tubs of peanut butter.

I already cook 2-3 times a week desu. It's just that I already spend like 140-180 euros per month on food and as I said before I have like 380 euros total to spend on food, social life and traveling.

If this isn't bait...kys.

Doing a 40h/week internship in Germany atm, but being paid a worthless 400 euros/month. My parents give me another 380 euros to survive, but they're not rich and I don't want to depend too much on them.
I'll be sure to check out for a myprotein sale, thanks user.

Beans are cheapest, then chicken, turkey, pork, beef and so on.

Walmart sells whey for ~$1/20g of protein

You should be able to make chicken and rice for ~£1 per 25g protein, and 50g carbs

Good luck user. Student life is shit when you’re a poorfag but you just gotta make the most of it

>Telling europoors to go to Walmart
>Realizing europoors don't have Walmart because their wages are too high
>Realizing the remaining europoors on welfare don't have any place cheap to go for food

>Europoors
>Having jobs in your field
>Dare to dream buddah

no. It's a meme

80-100g is enough protein. Just try to have at least one scoop with whole milk a day and your regular eating, should be enough

Aldi/lidl are cheaper than Walmart.

Attached: nHFX4sY.jpg (457x567, 83K)

It’s called being a student. On the bright side we don’t have to go into crazy debt like Amerifats to go to college

this just in: you have to make sacrifices to get what you want, and you're exaggerating the difficulty of the problem.

replace kidney beans with borlotti beans and you've got a much better protein source, nearly as complete as meat

You have to be kidding me... you cook 2 or 3 times a week... as in 3 meals a week or you meal prep 3 times a week. Fucking hell...

780E a month... Which city you living in you fuck up? Go to Aldi or Lidl. Check Rewe as well, this morning Rewe have Hackfleisch Gemischt for 2.22E a half kg and chicken breast for 6.99E a kg and pork tenderloin for 4E a kg.

Buy oats, rice and pasta in bulk, all super cheap from Aldi and if you buy Ja! from Rewe. Buy potatoes, 2E for 2.5kg. So many cheap carbs sources.

Protein buy red kidney beans, under 30 cents a can from both Aldi and Rewe, look for meat on offer in supermarket adverts and buy lots at a time, chickpeas and lentils are cheap as well, not as cheap as beans but not bad. If you have an Asian supermarket in your city go buy them in 2kg bags from the indian brands. Buy milk.

Cook. Everyday. Take you food for lunch. My Mensa costs anywhere from 3E to 6E a day for lunch. For 30E you can buy all your weeks food. Buy tupperware from amazon, just one. Cook in the evening and make twice as much. Eat half, other half in the tupperware. I have 6 of this one: amazon.de/LOCK-LLG445A-Frischhaltebox-Boroseal-rechteckig/dp/B00G1RI350/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1529163658&sr=8-3&keywords=glass storage containers 1 litre

Don't buy peanut butter in the stores, it is overpriced and other than the Bio one from Rewe they all have too much sugar. Get it from myProtein.de along with a 5kg bag of protein when they have their 50% sales.

Aldi do frozen vegetable bags for a euro a kg.

Don't talk shit about spending so much if you won't even try. Sure I spent 50E today for the week. But I also have more income than you. If I didn't go to Rewe, didn't buy avocados, stuck to white potatoes instead of sweet I would save more than 15E on that. My sweet potatoes were the second most expensive part of my shopping after meat because it is 2,50 a Kg vs white potatoes at 2E/2,5Kg.

End of the day, it's your choice.

Opposite. Whey isolate takes way more manufacturing to produce. Food is less efficient but way cheaper.

Also quark and yoghurt. Either Ja! from Rewe or from Aldi. Cheap, high protein, tasty