20g of protein

>20g of protein
>80 cal

Is there anything more efficient?

Attached: 20g80cals.png (640x690, 314K)

yeah like i don't know maybe putting 1 scoop of whey in a water bottle and what not go figure

aren't these like $5-6 a bottle?

> $5 for 80 calories

Attached: IMG_4836.jpg (574x929, 137K)

meat

Chicken FTW

>2.2kg whey averages $50
>~80% whey protein
>35g protein for a dollar
>isopure costs like ~$6.99 retail

(You)

Attached: soyboy.jpg (636x477, 37K)

Only thing comparable I've found is 20g per scoop for 100 calories.

>0 mention of calories

Great if protein per cal wasn't your concern

But you get no real nutrients
Heh heh

Attached: IMG_20190412_165729.jpg (1536x2048, 1.97M)

Eating actual protein is 10x more effective

Yikes.
Unless they make me cum when I drink it. I'll pass

100% these

I thought it was proven that it doesn't matter where you get your protein from.

No, thats retarded. Protein powder is a meme, fuck the supp jew, a balanced diet is all you need, dont fall for the memes

> (((proven)))
t. basedpilled beta

Unless you're buying that expensive free range, organic meat from whole foods. The meat your buying is still paying the jew industry

The full sized ones are 40 grams of 100% isolate, zero carb and like 4.50 a bottle. Pretty expensive but I guess if you need something ready to go itll do the job.

>The meat your buying is still paying the jew industry
Check out this false flagging retard
Israel has the highest percentage of vegans per capita. Makes you think

I get these sometimes for 3aud

Attached: threedollarydoos.jpg (1904x1868, 928K)

>walk into store
>see Isopure in a little fridge where I usually buy supps
>20g protein, 80 cal
>notbad.jpeg
>buy one, take it to my gym, Jow Forums Fitness
>go to group of DYELs sitting on a bench in the lobby
>chat them up while pre-workout kicks in
"Hey guys, I bought this protein juice, do you guys know if-"
>DA JOOZ MAKE DA JOOCE
>BASEDPILL! BASEDPILL!
>Um, actually m'sir, buying meat is still paying the jews
>ONEPILL TWOPILL REDPILL JEWPILL!
Can you spazoids just answer a fucking question without having a fucking stroke? Christ

And OP, they're a damn fine protein source if you wanna pay $150 to have one each day for a month. Better off just doing meat, peanuts, and whey. Plus, I got wicked diarrhea any time I had more than one within a few hours of each other.

Seeing as how 1g of protein is 4 cal, nope.

oh I get it

Attached: unnamed.jpg (900x900, 79K)

>$2.50 per serving
lel no thanks

It's my favorite protein drink by far. The aftertaste may be too much for some people, but it's so refreshing.

>35g protein for a dollar
That's how much a 100g chicken breast fillet costs without the and amount of protein. Don't eat ((whey)) eat chicken

Based

Attached: IMG_20190412_170018.jpg (1536x2048, 1.63M)

1 can of tuna = 20g for $1