for college students not on meal plan, how much money do you spend on food?
i want to get fit and want to know if going off meal plan will actually cost me more money. current meal plan is 5.6k per semester
How much money do you spend on food
a lot less than $1000 a month you fucking retard lol
Like $400 and that's buying decent brands not trying to minimize.
have sex
$150 a month
Maybe 8-10$ a day
Lol; you are getting ripped off. If you cook your own food, $4k per year is lavish. $1500k per year is Spartan but still incredibly (and arguably more) healthy. You can go cheaper but it's not worth it.
eat scat
Do you have access to an oven or stove? Buy & cook your own groceries
I spend like $10 a day on food.
I would spend 17$ 2x a week on chicken/ground beef/pork chops, rice, eggs, milk, and tomato sauce. Every now and then id spend an extra 15$ for assorted seasonings. I was consuming around 2.5 cal a day if I remember correctly. The hardest part is not eating out. Especially if you have 10am classes or get out of class really late and ur hungry and don't feel like spending the 30 mins to cook and there's a McDonald's with 2$ McChickens on the way back to ur dorm.
200 dollars a day.
My mother feeds me
£70-90 a month.
below 5 euro a day
Potato, rice, beans, egg, oats, water as my staples
Throw in variety every other day, Tesco for example do 1.5kg of chicken thighs for £2, you can grab a spice or 2 every few weeks and build a collection.
averages to
300 bucks a month including multivitamins and protein powder
I spend anywhere from 50-75$ per week, or roughly $1,200 a semester. This is eating well, always having plenty of food, and occasionally splurging in things. It depends on where you live, some places have pretty different prices, hut for the most part this is a super easy budget. I also rarely spend more than 30 minutes a day cooking, and I love to cook.
>Sample grocery list: Eggs, Milk, Whole wheat bread, cottage cheese, fish/chicken, peppers, zucchini, mushrooms, bananas, carrots, apples/oranges, garlic, olive oil, oatmeal, humus, cherry tomatoes, peanuts, raisins, onions, risotto, couscous/wild rice.
Have a generic go to seasoning. Rotate between set meals. Eat 2 meals and day and snack throughout on peanuts/tomatoes/banana/apples/oranges/carrots ect.
Did this last week on a single $30 grocery list. Usually always under $5/day. Today was particularly good; I barely broke $2 on meals.
>eggs, rice, vegetables daily
>chicken or fish for dinner
>fruit or yogurt whenever I want a snack
>only drink water
Ended up eating this way not for financial reasons, but rather out of necessity due to digestive issues I have. My diet has to be pretty narrow, or I can't take a shit properly.
£7 a week.
if you are lifting you will end up having to supplement your meal plan anyway, not to mention the poor quality of the meals. when you cook it you know the macros and can get better, healthier ingredients for less
>if you are lifting you will end up having to supplement your meal plan anyway
Yeah humans have never been able to build muscle without taking supplements, just look at the greeks, how would they have gotten so big without ((((supplements))))
Retard
i meant supplement it with more food you absolute nigger
Average would be around $750 (CAD) a month to feed 2 adults and 2 kids. It's like $15-$35 a day depending on what I am cooking.
65$ month
About $60 to $80 each week. It depends.